Процесуальна практика

Закриття провадження про адміністративні правопорушення

editor | 6.07.2018, 16:37

Одним із недостатньо врегульованих питань КАС України є встановлення вини особи у вчиненні правопорушення при закритті справи що до такого порушення через закінчення строків у межах яких особу дозволяється притягувати до адміністративної відповідальності, які визначені у ст. 38 КУпАП.

7 листопада 2017 року науково-консультативною радою при Вищому адміністративному суді України в ході аналізу судових справ було встановлено, що судді неоднаково вирішують питання про встановлення вини особи, закриваючи провадження у зв’язку із закінченням терміну притягнення до відповідальності.

У раді зазначають, що вимоги для закриття справи з вказаної причини містяться у ст. 247 та ст. 38 КУпАП і передбачають:

1. Наявність фактичного складу правопорушення

2. Сплив встановленого кодексом двохмісячного терміну від дати вчинення порушення (якщо це правопорушення здійснюється безперервно, то 2 місяці з дати виявлення).

При цьому п.7 ч.1 си 247, серед інших положень не вказує на наявність у судді прав для встановлення обставин вчинення правопорушення а також для визначення вини чи невинуватості особи при закритті відповідної страви.

Логічне тлумачення абз. 1 ст. 247 дозволяє визначити що для припинення переслідування та притягнення особи до адміністративної відповідальності достатньо тільки тих фактів що прямо передбачені статтею (склад і сплив строку). Жодні інші обставини, які повинен з’ясувати суд при розгляді справи що до застосування адміністративної відповідальності (зазначені у ст. 280 КУпАП), в тому числі і наявність чи відсутність вини особи не можуть впливати на процес звільнення.

Вищевикладене дозволяє дійти висновку що визнання особи у вчиненні певного правопорушення та одночасне її звільнення від відповідальності шляхом закриття справи не можуть застосовуватись в одному провадженні.

Постанова що вміщує ці взаємовиключні рішення порушує право людини на справедливий суд, що гарантується ст. 6 Конвенції про основоположні права та свободи людини.

Стаття 284 КУпАП передбачає, що вину особи може доводити тільки вмотивована постанова суду з визначенням санкції за вчинене правопорушення (стягнень чи заходів впливу) яку неможливо винести без встановлення вини порушника в судовому порядку. За результатами аналізу судової практики Науково-консультативна рада винесла висновок, про те, що під час закриття справ через сплив строку притягнення до відповідальності судді не повинні встановлювати наявність чи відсутність вини особи, що фігурує у провадженні.