Європейський суд з прав людини 06.03.2018 року прийняв рішення у справі "Михайлова проти України", яким визнав порушення пункту 1 статті 6, пункту 3 (b і c), статті 10, статті 2 Протоколу №7 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Обставини справи
Мотивуючи своє клопотання про відвід судді, заявниця вказала на неупереджене ставлення до неї під час розгляду суддею справ, в яких вона брала участь та посилалася на газетну статтю, в якій суддя обвинувачувалася в прийнятті незаконних рішень. Заявниця підкреслила, що помилялася в компетентності судді і тому заявляє відвід.
Того ж дня щодо неї складено протокол за ст. 185-3 КУпАП, який направлено до суду та за результатами розгляду заявницю визнано винною в неповазі до суду із застосуванням адміністративного стягнення у вигляді адміністративного арешту строком на п"ять днів.
Европейський суд з прав людини в своєму рішенні дійшов висновку про наявність підстав для законних сумнівів щодо неупередженості судді через відстутність під час розгляду даної справи сторони обвинувачення.
Суд визнав порушення пункту 3 (b і c) статті 6 Конвенції, відповідно до якої заявниця мала бути забезпечена достатнім часом для підготовки свого захисту. Період між складанням протоколу та його розглядом складав не більше декількох годин, а тому навіть якщо справа не була тяжкою, обставини, в яких вона розглядалася не дозволяли належним чином ознайомитись з обвинуваченням та оцінити його.
В контексті права на свободу слова та вираження поглядів суд зазначив "хоча сторони і мають право робити зауваження про відправлення правосуддя для своїх прав, їх критика не повинна переходити визначену межу. Зокрема треба розрізняти критику і образи".
По даній справі суд визнав, що промова заявниці вийшла за межі простої критики та сумніву в неупередженості судді, однак суд наголошує про неспіврозмірну тяжкість покарання, застосованого до заявниці в даній справі та підкреслює в своєму рішенні, що суду було доступне менш тяжке покарання у вигляді штрафу. Таким чином, мало місце порушеня статті 10 Конвенції про втручання в свободу слова та вираження поглядів.