Новини

Понад три тисячі осіб отримали штрафи та умовні строки за крадіжку електроенергії та води

editor | 10.07.2018, 11:59 |

Тільки за минулий рік в Україні зафіксовано кілька тисяч випадків незаконного отримання води та електроенергії. Багато громадян свідомо порушують закон, намагаючись зменшити цифри в платіжках за комунальні послуги, за що в результаті отримують терміни відбування покарання. Стати злочинцем в Україні можна навіть за незначні суми – 100-300 грн.

Дані по електроенергії та воді

В Києві протягом минулого року контролюючі служби виявили 3063 прецеденти незаконного використання електроенергії, з них 1879 серед звичайних громадян та 1184 серед підприємств.

Установа «Київські електромережі» регулярно проводить рейди з метою виявлення правопорушень. За словами прес-служби Електромереж у 2017 провели понад 1600 подібних перевірок.

Після виявлення незаконного під’єднання до мережі працівники комунального підприємства, наділені відповідними повноваженнями складають акт про правопорушення і вимикають електропостачання за абонентською адресою.

Закон вимагає щоб в разі самовільного під’єднання постачальних робив донарахування на зняті з лічильника показники і якщо абонент добровільно не виплачує вказані в платіжках суми підприємство звертається до суду з метою примусового виконання зобов’язання. В минулому році на судовий розгляд направили 221 прецедент, а список злісних неплатників за енергопостачання складається з 60 абонентів з заборгованістю від 20 000 до 200 000 грн.

Руслан Помаз – керівник відділу централізованого обліку «Київських електромереж» в якості прикладу наводить адресу Тульчинська 9-6. Заборгованість особи, яка там проживає становить 24 000 грн, незважаючи на регулярні відключення від мережі громадянин кожного разу під’єднується до неї самостійно. І основна проблема тут навіть не в сумі боргу, а в тому, що самовільне приєднання є небезпечним і може призвести до пожежі, тому контрольні органи нагадують про необхідність дотримання правил експлуатації об’єктів електромережі і закликають повідомляти про виявленні порушення, щоб зберегти власне життя і уникнути небезпечних наслідків.

Не краще становище і в сфері водопостачання. Комунальні служби в обласних центрах повідомлять, що розміри крадіжок води становлять 12% від загальних об’ємів водомережі. Прес-служба «Київводоканалу» відзначає що порушення здебільшого здійснюються шляхом незаконного під’єднання до мережі водопостачання або втручання в роботу лічильника. За словами комунальників кількість подібних випадків дуже висока але довести факт крадіжки важко.

Постачальники комунальних послуг в регіонах намагаються зменшити кількість правопорушень попереджаючи крадіїв про умовні строки, передбачені в якості санкції за статтею «Крадіжка».

Судові вироки

Державний реєстр судових рішень містить понад 1200 вироків та рішень суду у справах крадіжок тепла та електроенергії і ще біля 300 за незаконне під’єднання до мережі водопостачання. Суми завданих збитків становлять від 10 000 до 80 000 грн, тобто за підсумком законослухняні платники втрачають десятки мільйонів гривень.

Вистачає і проваджень за якими правопорушники отримували по 1-2 роки обмеження волі або штрафи в 10-20 тисяч гривень. Одним із останніх прикладів можна назвати рішення Корсунь-Шевченківського районного суду в Черкаській області – місцевий мешканець отримав 2 роки виправного центру за не облікове споживання що тривало понад рік і призвело до збитків місцевого енергопостачальника на суму в 80 000 гривень.

В тім, іноді судові рішення отримують і комунальники. До прикладу в Харкові сантехніка зобов’язали виплатити штраф у сумі 1350 грн за зняття лічильника з метою перевірки, після якого працівник просто зник.

Однак, найбільш резонансною справою останніх років стало судове рішення що до мешканця Луцька, якого за борги по «платіжкам» на суму понад 50 000 грн примусово виселили з квартири та виставили її на продаж. Досі триває судова тяганина з виконавчою службою, рішення якої громадянин оскаржував до суду.